Jdi na obsah Jdi na menu
 


Původní článek Tomáše Laněho

.

 

 

Gruša for president!

.

7 důvodů proč jmenovat kandidátem na prezidenta  ČR Jiřího Grušu.

Mezi jmény, o nichž se uvažuje jako o kandidátovi na funkci prezidenta ČR v roce 2008 se objevilo i jména Jiřího Gruši. Rád bych krátce shrnul, proč bych tuto volbu považoval za ideální:

  1. Jiří Gruša je nadstranická osobnost.
  2. Uznávaný básník a spisovatel doma i v zahraničí. Svá literární díla psal i německy (Kdo z našich politiků umí cizí jazyk tak, aby v něm byl schopen psát básně?)
  3. V druhém funkčním  období prezident mezinárodního PENklubu, nejprestižnější  nezávislé světové spisovatelské organizace.
  4. Úspěšný diplomat,  bývalý velvyslanec ČSFR a ČR v Německu a ČR v Rakousku. Jako velvyslanec v Německu  se podílel na  vypracování jednoho z nejvýznamnějších diplomatických aktů samostatné České republiky  -Česko-německé deklarace, která dovršila česko-německé usmíření po II. s větové válce. V té souvislosti přispěl i k práci česko-německé komise pro odškodnění obětí nacismu.Jako velvyslanec v Rakousku měl podíl i na  dohodě o odškodnění československých občanů totálně nasazených v době II. světové války na rakouském území.
  5. Mezinárodní diplomatické renomé, které mu vyneslo jmenování ředitelem rakouské diplomatické akademie.
  6. Zkušenosti z vrcholné exekutivy. V letech 1997-1998 byl ministrem školství.
  7. Podle mých znalostí si nikdy nezadal s bolševiky, nebyl osmašedesátník, ani nepatřil k šedé zóně. Naopak propagoval a šířil samizdatovou literaturu, podepsal Chartu 77, byl zatčen a v osmdesátých letech minulého století byl nucen zůstat v SRN, neboť ho komunistický režim zbavil státního občanství.

(Poznámka: Jiřího Grušu znám osobně jen z několika letmých setkání.)

Jsem si jist, že mluvím za mnoho svých spoluobčanů,  kteří by nominaci Jiřího Gruši  na prezidenta vřele doporučili.

Tomáš Laně
.
Podpůrné stanovisko autora Lubomírových Listů na blogu Tomáše Laněho
.

GRUŠA FOR PRESIDENT !
Připojuji se k těm, kdo s Vaším návrhem souhlasí. A děkuji: dlouho jsem si totiž lámal hlavu, kdo by mohl být soupeřem současné hlavy státu, zejména když se začalo hovořit o Jiřím Dienstbierovi. Při vší úctě k jeho(Dienstbierově) disidentské minulosti jsem si řekl, to snad ať tam raději zůstane prof. Klaus. Jenomže - to se v 10-ti milionové národě nenajde další osobnost schopná panu profesorovi konkurovat? Ano, o to tady jde, dokázat sami sobě, že tak špatně na tom ještě nejsme. Proto volám, ač vím, že nejspíš marně(neboť volba české hlavy státu je především věcí partajních handlů, které našinec může ovlivnit stejně málo jako pohyb velryb v Pacifiku): GRUŠA FOR PRESIDENT! Ještě jednou děkuji a zdravím. L.S. Web: www.stejskal.estranky.cz .
3.8.2007 22:23:59, Lubomír Stejskal